FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Podczerwień nazywana także promieniowaniem podczerwonym to promieniowanie elektromagnetyczne. Promieniowanie podczerwone emitowane jest przez każde ciało fizyczne, które ma wyższą temperaturę niż zero bezwzględne.

Folie grzewcze wykorzystują zjawisko wysyłania ciepła w promieniowaniu podczerwonym (skrót „IR” – infrared (ang.). Długa fala podczerwona pośrednio ogrzewa powietrze siłą tarcia w całej kubaturze pomieszczenia (dzięki dużym kątom rozprzestrzeniania fali ciepła). Najważniejszym jednak jest fakt wtórnego oddania ciepła do pomieszczenia, które akumuluje się w ścianach, podłogach oraz sufitach. Potęguje to równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniach. Dzięki temu eliminowane jest uczucie „zimnych stóp” oraz „rozgrzanej głowy”. Rozgrzane mury pozostają suche na całej powierzchni co pozwala także wyeliminować problem wilgoci. Brak zjawiska konwekcji i tym samym eliminacja unoszenia się kurzy w powietrzu przy ogrzewaniu podczerwienią zapewnia korzystny mikroklimat, mający szczególne znaczenie dla osób uczulonych na kurz, alergików i astmatyków.

U osób przebywających w pomieszczeniach ogrzewanych podczerwienią nie wysychają błony śluzowe i tym samym szczególnie w okresie jesienno-zimowym zwiększa się naturalna ochrona organizmu przed przeziębieniami.

To fakt. Wokół badanych folii grzewczych występuję pole elektromagnetyczne ale tylko o częstotliwości sieci zasilającej 50Hz. Przy wartościach dopuszczalnych dla pola magnetycznego 60A/m (wyznaczonej w odległości minimum 30cm od źródła pola), maksymalne zmierzone natężenie pola wyniosło 0,21A/m dla folii o mocy 220W/m2 i 0,39A/m dla folii o mocy 400W/m2. Maksymalne natężenie pola magnetycznego bezpośrednio nad powierzchnią folii (w odległości 5cm) nie przekroczyło w żadnym przypadku 1,45A/m. Analogiczne wartości dla pola elektrycznego wyniosły 0,155kV/m przy wartości dopuszczalnej 1kV/m. Podane wartości  natężenia pola są porównywalne z polem w otoczeniu typowych urządzeń powszechnego użytku zasilanych z sieci elektroenergetycznej, jak np. suszarka do włosów, czajnik elektryczny, grzejniki elektryczne, termowentylatory itp.

Folia grzewcza Red Snake, zbudowany jest z 11 cienkich warstw, które w połączeniu ze sobą, tworzą niezwykle wytrzymałą i odporną na czynniki zewnętrzne system grzewczy. Elementem grzewczym, jest mata karbonowa, której jednorodna struktura grzeje całą swoją powierzchnią. Całość pokryta jest kilkoma warstwami tworzyw sztucznych, co zapobiega dostawaniu się wilgoci, a elektrody miedziane nie ulegają utlenianiu. Budowa folii grzewczej Red Snake, sprawia iż jest to system bezobsługowy, bez potrzeby konserwacji i serwisów. Brak elementów ruchomych zapewnia bezgłośną, pozbawioną jakichkolwiek wibracji oraz przede wszystkim wieloletnią bezawaryjną pracę systemu.

System grzewczy Reds Snake instalujemy pod panelami podłogowymi (zarówno laminowanymi jak i PCV), w wylewkach podłogowych na których montowane są płytki ceramiczne a także pod płytami kartonowo-gipsowymi w przypadku montażu ogrzewania sufitowego.

Podstawą wyliczenia potrzebnej ilości folii grzewczej powinno być przede wszystkim precyzyjne określenie rzeczywistego zapotrzebowania energetycznego budynku. Ponieważ system grzewczy Red Snake to także inne istotne elementy niezbędne do prawidłowej instalacji i działania, zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami i Partnerami, którzy każdorazowo pomogą wybrać odpowiedni rodzaj folii (jej moc), wyliczyć jej ilość oraz pozostałe niezbędne elementy.  

Folie Red Snake możemy zamontować we własnym zakresie, natomiast z kilku ważnych powodów każdorazowo doradzamy naszym Klientom korzystanie z usług wyspecjalizowanych instalatorów. Prawidłowy montaż wykonany za pośrednictwem autoryzowanych przez Red Snake instalatorów jest warunkiem otrzymania 25 letniej gwarancji  a także umożliwia zakup folii z podatkiem VAT 8% zamiast 23%.

Folie Red Snake możemy zamontować we własnym zakresie, natomiast z kilku ważnych powodów każdorazowo doradzamy naszym Klientom korzystanie z usług wyspecjalizowanych instalatorów. Prawidłowy montaż wykonany za pośrednictwem autoryzowanych przez Red Snake instalatorów jest warunkiem otrzymania 25 letniej gwarancji  a także umożliwia zakup folii z podatkiem VAT 8% zamiast 23%.

Miejsce montażu folii grzewczych uzależnione jest od potrzeb oraz preferencji Klientów. Znaczenie ma m.in. różnica cenowa. Koszt montażu folii Red Snake na suficie jest niższy od montażu w podłodze. Wynika to ze znacznie mniejszego zużycia materiału. Nie wpływa to jednak na działanie folii. Rozkład temperatury w pomieszczeniach zarówno przy folii umieszczonej w suficie, jak i tej w podłodze będzie porównywalny.

„Przecież ciepło zawsze ulatuje do góry!” – to częste stwierdzenie, które słyszymy.

Rzeczywiście w budynkach z tradycyjnym ogrzewaniem ciepłe powietrze jako lżejsze od zimnego unosi się do góry, natomiast zimne opada na dół. Zjawisko to zwane jest prądem konwekcyjnym.  Jednak w przypadku ogrzewania podczerwienią ciepłe powietrze rozłożone jest równomiernie w całym pomieszczeniu. 

Najłatwiej jest to wyjaśnić na przykładzie natury. Największy naturalny promiennik podczerwieni to Słońce. Podczerwień nagrzewa przedmioty napotkane na swojej drodze (np. asfaltową drogę), które oddając ciepło, ogrzewają powietrze. Im bardziej nagrzany jest asfalt, tym cieplej w jego pobliżu.  W upalne dni temperatura asfaltu może sięgać nawet kilkudziesięciu stopni Celsjusza i jest ona dużo wyższa niż temperatura powietrza. 

Podczas przerwy w dostawie prądu żadne źródło ogrzewania nie będzie działać, bez względu czy będą to np. folie grzewcze, pompa ciepła, piec gazowy, ponieważ każde z nich jest zasilane przez energię elektryczną. Oczywiście budynek od razu się nie wychłodzi, bo nagrzane przedmioty nadal będą oddawać ciepło.  W przypadku awarii prądu ważna jest również dobrze wykonana izolacja budynku, aby komfortowa temperatura utrzymywała się dłużej.

W domu o powierzchni użytkowej do 100 m² montaż folii grzewczych zajmuje naszej ekipie na ogół jeden dzień roboczy. Nie ma tu znaczenia czy folie są montowane na suficie, czy w podłodze.