fbpx

Test szczelności

Czym jest test szczelność?

Czy warto poddać swój dom takiemu “badaniu”?
Jak usługa ta może pomóc Ci oszczędzić pieniądze?

Zacznijmy od początku. Budujesz dom i oczyma wyobraźni już się wprowadzasz. Na tym etapie warto jednak sprawdzić, czy fachowcy odpowiedzialni za realizację Twojej inwestycji wykonali swoją pracę dobrze!

Wiemy jak ważna jest dokładność w budowie nowoczesnego domu, jej brak przekłada się na straty energii a to po prostu kosztuje dużo pieniędzy na etapie użytkowania. Dzisiaj pokażemy Ci jak w prosty sposób możesz tę dokładność sprawdzić.

Kontrolę szczelności budynku powinieneś przeprowadzić zarówno w sytuacji, gdy kupujesz  już gotowy budynek, jak i wtedy, gdy budujesz dom od zera. Dlaczego opłaca się to zrobić?

-Wady izolacyjne są bardzo drogie w naprawie, ponieważ często wymagają całkowitej rozbiórki przegród oraz wyłączenia budynku z użytkowania (ponieważ np. trzeba wymienić izolację dachu). Właśnie dlatego zaleca się przeprowadzenie ich kontroli już na etapie budowy, aby móc je wyeliminować możliwie szybko, nie narażając się na straty w przyszłości – przyznają eksperci.

drzwi z wentylatorem
(Fot.1 Drzwi z zamontowanym wentylatorem do testu Blower Door)

Czym jest test szczelność?

Test szczelności budynku pozwala na lokalizację tzw. przecieków powietrznych, czyli miejsc, w których powietrze ucieka z Twojego budynku bądź niepożądanie się do niego dostaje. Tak powstające, niechciane ciągi powietrza obniżają komfort użytkowania budynku, mogą zakłócać działanie instalacji grzewczej, ale przede wszystkim powodują spore straty energii które są bardzo kosztowne. W okresie użytkowania domu, kwoty te mogą sięgać dziesiątek tysięcy złotych.

Jak przebiega badanie szczelności?

Blower Door Test polega na umiejscowieniu w ramie drzwi wejściowych wentylatora otoczonego wiatroszczelną płachtą. Wentylator ten wtłacza do budynku powietrze, tworząc w ten sposób nadciśnienie lub wyciąga powietrze powodując podciśnienie, pomocne przy ustalaniu pól nieszczelności.

Stworzenie  pożądanej różnicy ciśnień umożliwia wykrycie wszystkich nieszczelności powietrznych w budynku, bez względu na zastane warunki atmosferyczne.

Zespół przeprowadzający testy zamyka lub zaślepia wszystkie planowo wykonane otwory takie jak kominy, okna, drzwi, przewody wentylacyjne oraz kanalizacyjne itp. Badania dokonuje się za pomocą kamery termowizyjnej lub dymu teatralnego. W trakcie badania manewruje się także dodatkowymi czynnikami takimi jak np. Temperatura czy wytworzone ciśnienie.

kamera termowizyjna
(Fot. 2 Obraz uzyskiwany z kamery termowizyjnej w badanym domu, ukazujący spore braki szczelności przy dolnej framudze drzwi.)
kamera termowizyjna3
(fot.3 Przykładowe ujęcia z kamery termowizyjnej ukazujące szczelność danych obszarów domu)

Jakie parametry mierzone są w trakcie takiego badania?

W trakcie testu szczelności budynku wyznaczamy takie parametry jak:

q50 – strumień przepływu powietrza dla 50 Pa [m3/h]. Całkowita objętość powietrza uciekającego z budynku przez przegrody przy zamkniętym systemie wentylacji.

n50 – krotność wymian powietrza dla 50 Pa [1/h]. Całkowita objętość uciekającego powietrza (q50) dzielona przez kubaturę netto budynku. Im niższa wartość parametru tym korzystniej. Podstawowy parametr używany do określania poziomu szczelności budynków.

qe50 – przepuszczalność powietrza dla 50 Pa [m3/h*m2]. Porównanie objętości uciekającego powietrza do całkowitej powierzchni przegród budynku. Parametr wykorzystywany do oceny poziomu szczelności powietrznej bardzo dużych budynków, gdzie ze względu na korzystną proporcję kubatury do powierzchni przegród parametr n50 przestaje być reprezentatywny.

qf50 – Strumień jednostkowy przecieku powietrza dla 50 [m3/h*m2]. Porównanie objętości uciekającego powietrza do powierzchni podłogi budynku. Pomiary szczelności możemy przeprowadzić dla różnych wartości ciśnień, np. 10 Pa względem otoczenia jako symulację funkcjonowania tzw. pomieszczenia czystego (clean room), które funkcjonuje przy stałym, lekkim nadciśnieniu.

W wyniku przeprowadzonego testu, dostaniesz raport który pozwoli, jeszcze przed zakoczeniem budowy na naprawę zidentyfikowanych nieszczelności. To proste i szybkie działanie przełoży się na znaczące oszczędności pieniędzy kiedy już zamieszkasz w swoim domu.

Chcesz sprawdzić jakość Twojej inwestycji?

Wybierz komplet systemów Red Snake i otrzymaj TEST SZCZELNOŚCI o wartości 2500zł ZA DARMO!

Maty grzewcze pod panele
10 listopada 2023

Maty grzewcze pod panele – cena montażu i koszt miesięczny

Marzysz o komforcie cieplnym i ekologicznym ogrzewaniu domu? Maty grzewcze pod panele to rozwiązanie, które może spełnić Twoje oczekiwania. Jednak...
Folie grzewcze opinie
10 listopada 2023

Folie grzewcze na podczerwień – opinie użytkowników

Folie grzewcze na podczerwień to innowacyjne rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność wśród użytkowników. Dzięki swojej wydajności, stają się atrakcyjną...
Cena ogrzewania i koszt instalacji folii grzewczych
10 listopada 2023

Koszty – folia grzewcza – cena ogrzewania i koszt instalacji

Koszty ogrzewania domu mogą znacząco wpływać na budżet rodziny. Dlatego coraz więcej osób zastanawia się nad alternatywnymi źródłami ciepła, takimi...
24 maja 2023

Program dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych

Informujemy, że kolejny piąty nabór wniosków o dofinansowanie w programie priorytetowym „Mój Prąd” (MP5) został uruchomiony w dniu 22.04.2023 r....