fbpx

Elektryczne systemy grzewcze – plusy i minusy

elektyczne systemy grzewcze

Elektryczne systemy grzewcze:
Technika daje nam co raz większe możliwości zastosowania w domu elektrycznych systemów grzewczych. Takie urządzenia potrafią być niezawodne, bezobsługowe, tanie w eksploatacji i w montażu. I najważniejsze: dzięki bilansowaniu energii wytworzonej z fotowoltaiki, możemy budować domy samowystarczalne energetycznie. Jak zatem wybrać dla siebie najlepsze rozwiązanie? Pompa ciepła, piec akumulacyjny, czy zwykły grzejnik elektryczny? A może ogrzewanie podczerwienią? Jeśli tak, to czy zastosować promiennik podczerwieni, czy folie grzewcze? W tym artykule postaram się pokrótce przybliżyć plusy i minusy różnych rozwiązań.

Piece akumulacyjne:
Ich idea polega na tym aby „ładować” grzejniki tańszą energią w nocy i oddawać ciepło w dzień, kiedy prąd jest droższy. Koszty eksploatacyjne i inwestycyjne są dość wysokie jak na takie rozwiązanie.

 • PLUSY: nieco tańsza energia do ogrzewania.
 • MINUSY: przede wszystkim w godzinach 16-22 jest droższy prąd, a są to godziny w których większość ludzi wraca z pracy i włącza AGD, RTV i oświetlenie. W efekcie płacą trochę mniej za ogrzewanie i dużo więcej za pozostałe zużycie prądu. Ponadto takie grzejniki są duże, ciężkie, zajmują sporo miejsca i wykorzystują do ogrzewania konwekcję, która generuje duże straty energii.
 

Konwektory elektryczne ( pot.: „farelki”, „olejaki”):
Są to miejscowe urządzenia grzewcze, których zadaniem jest ogrzanie powietrza w pomieszczeniu w którym się znajdują. Często wyglądem przypominają tradycyjne grzejniki wodne. Mogą być wyposażone w wentylator przyspieszający rozprowadzenie ciepłego powietrza. Najczęściej stosowane jako dogrzewanie pojedynczych pomieszczeń, rzadziej jako ogrzewanie całoroczne domu.

 • PLUSY: grzejniki elektryczne są tanie w montażu, bardzo szybko się nagrzewają i często są przenośne.
 • MINUSY: duże zużycie energii, wynikające z konwekcji i duża awaryjność.

 

Pompy ciepła:
Ich „sercem” jest sprężarka, która daje możliwość wykorzystania na potrzeby ogrzewania energii odnawialnej zgromadzonej w powietrzu lub w gruncie.

 • PLUSY: na pewno niskie koszty eksploatacyjne oraz możliwość chłodzenia.
 • MINUSY: koszty inwestycyjne – taniej jest zastosować jakikolwiek inny elektryczny system grzewczy i połączyć go z fotowoltaiką. Problemem jest także krótka żywotność pomp ciepła.

 

Piec elektryczny:

 • PLUSY: w starych budynkach można nim bezproblemowo i bezinwazyjnie zastąpić istniejący piec na paliwo stałe. W nowych budynkach ma sens tylko wtedy gdy zastosujemy ogrzewanie podłogowe. W innym przypadku taniej wyjdzie zrobić zwykłe konwektory elektryczne.
 • MINUSY: trzeba wykonać instalację wodną, która podnosi koszty inwestycyjne.

 

Maty grzewcze z drutów oporowych:
Są to systemy ogrzewania podłogowego, idealne do zastosowania pod terakotę.

 • PLUSY: niskie koszty inwestycyjne oraz wykorzystanie efektu podczerwieni gwarantują niski koszt eksploatacyjny.
 • MINUSY: w przypadku przepalenia się obwodu grzewczego konieczne jest skucie całej posadzki.

 

Promienniki podczerwieni:
Są najczęściej produkowane jako cienkie, estetyczne panele na podczerwień, które można montować na sufitach lub ścianach.

 • PLUSY: niski koszt montażu, szeroka gama wzorów (białe, kolorowe, z obrazami lub jako lustra) i ogrzewanie podczerwienią.
 • MINUSY: skupienie dużej ilości energii w jednym punkcie może powodować nierównomierne odczucie ciepła.

 

Folie grzewcze z włókien węglowych:

 • PLUSY: dają niemal nieograniczone możliwości montażu: na podłogi pod terakotę, panele, wykładziny, wylewki betonowe lub na ściany i sufity pod zabudowy g-k, tynki mineralne, boazerie itd. Zwykle sposób montażu pozostawia je niewidocznymi dla oka. Wykorzystanie unikalnej technologii nanowłókien węglowych zalaminowanych w tworzywach sztucznych daje gwarancję bezawaryjnej pracy przez dziesiątki lat. Ogrzewanie na podczerwień gwarantuje niskie zużycie energii. Koszty inwestycyjne podobne jak przy matach grzewczych, mniejsze niż przy promiennikach.
 • MINUSY: w starym budownictwie, montaż może wymagać dodatkowych nakładów związanych z wymianą poszycia podłogi lub ścian.

 

Podsumowanie:
Przykłady rozwiązań z całego świata jednoznacznie wskazują, że przyszłość domowego grzania należy do prądu. Ich prostota, długiej żywotność, bezobsługowość, bezpieczeństwo i przede wszystkim możliwość połączenia z fotowoltaiką sprawia, że ogrzewanie elektryczne = tanie ogrzewanie!

Piotr Śmieja

Maty grzewcze pod panele
10 listopada 2023

Maty grzewcze pod panele – cena montażu i koszt miesięczny

Marzysz o komforcie cieplnym i ekologicznym ogrzewaniu domu? Maty grzewcze pod panele to rozwiązanie, które może spełnić Twoje oczekiwania. Jednak...
Folie grzewcze opinie
10 listopada 2023

Folie grzewcze na podczerwień – opinie użytkowników

Folie grzewcze na podczerwień to innowacyjne rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność wśród użytkowników. Dzięki swojej wydajności, stają się atrakcyjną...
Cena ogrzewania i koszt instalacji folii grzewczych
10 listopada 2023

Koszty – folia grzewcza – cena ogrzewania i koszt instalacji

Koszty ogrzewania domu mogą znacząco wpływać na budżet rodziny. Dlatego coraz więcej osób zastanawia się nad alternatywnymi źródłami ciepła, takimi...
24 maja 2023

Program dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych

Informujemy, że kolejny piąty nabór wniosków o dofinansowanie w programie priorytetowym „Mój Prąd” (MP5) został uruchomiony w dniu 22.04.2023 r....