fbpx

Czy folie grzewcze to dobre rozwiązanie w domu prefabrykowanym?

Planujesz budowę domu i zastanawiasz się jaka technologia będzie najwłaściwsza w połączeniu z ogrzewaniem foliami na podczerwień? Zachęcamy zatem przyjrzeć się domom prefabrykowanym. W tym artykule rozbieramy budownictwo prefabrykowane na części pierwsze.

Dom prefabrykowany 1024x828 1

Czym charakteryzują się domy prefabrykowane?

Domy z prefabrykatów cechują się wyjątkowo krótkim terminem realizacji, gdyż znakomita większość prac odbywa się na terenie zakładu produkcyjnego. W pełnym prefabrykacie ściany, jak i dach potrafią być już wyposażone nawet w stolarkę okienną, instalacje elektryczne jak i folie na podczerwień, które montowane są w suficie lub w ścianach domu już na etapie produkcji. Konstrukcja domu może być produkowana niezależnie od warunków pogodowych. Budowa domu prefabrykowanego jest bardzo uprocesowiona, dzięki czemu cała inwestycja potrafi zamknąć się w terminie nawet od jednego do trzech miesięcy. Sam montaż domu z prefabrykowanych elementów na działce trwa najczęściej od tygodnia, do dwóch zależnie od wielkości oraz skomplikowania budynku.

Dom prefabrykowany 2 1024x769 1

Czy folie na podczerwień to dobre rozwiązanie w domach prefabrykowanych?

Ogrzewanie foliami na podczerwień najczęściej instalowane jest w podłodze domu, bądź w suficie. W praktyce nie ma znaczenia który wariant wybierzemy, gdyż promienniki podczerwieni ogrzewają pomieszczenia równomiernie. Więcej informacji na ten temat w naszym osobnym artykule. Główna różnica występuje jednak przy montażu. Stosując ogrzewanie podłogowe, montaż odbywa się na etapie wykonywania wylewek, bądź układania podłóg. W przypadku ogrzewania sufitowego, montażu możemy za to dokonać nieco wcześniej – na etapie prefabrykacji.

I właśnie w kwestii zredukowania prac przy instalacji ogrzewania, domy prefabrykowane są świetnym rozwiązaniem. W domach prefabrykowanych możemy zainstalować wspomniane folie sufitowe, jeszcze na etapie prefabrykacji domu. W praktyce oznacza to oszczędność czasu i skrócenie prac na etapie wykończenia, gdyż przy wykonywaniu wylewek i układaniu podłóg nie będziemy już musieli umawiać się oddzielnie na montaż ogrzewania. Dom, który przyjedzie z zakładu produkcyjnego będzie od razu wyposażony w system grzewczy wraz z dostosowaną do niego instalacją elektryczną. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ firmy budujące w tej technologii najczęściej mają już swój wyszkolony zespół instalatorów, który zamontuję folie za nas na zakładzie produkcyjnym.

Zainteresowanych takim rozwiązaniem zachęcamy do sprawdzenia naszej partnerskiej firmy Modularen, która buduje całoroczne domy bez pozwolenia o pow. zabudowy do 70m2, w których to właśnie już na etapie prefabrykacji montowane są folie na podczerwień Red Snake.

Dom prefabrykowany 3 1024x769 1

Z czego i jak powstają domy prefabrykowane?

Domy prefabrykowane mogą powstać z różnych materiałów. Dominującą technologią są domy szkieletowe drewniane, których konstrukcja budowana jest z drewna, uzupełnianego wełną mineralną. Jest to wiodąca technologia budowy domów w krajach skandynawskich, na zachodzie Europy oraz w Ameryce Północnej. Bezsprzecznie jest to najbardziej ekologiczne rozwiązanie w budownictwie, gdyż główne elementy konstrukcyjne tworzone są z materiałów pochodzących z surowców naturalnych. Więcej o tym, jak powstają szkieletowe domy prefabrykowane z drewna, można przeczytać np. na stronie producenta Modularen, który specjalizuje się w tej technologii.

Innym, nieco mniej popularnym rozwiązaniem jest budowa domów z keramzytu, który jest materiałem uzyskiwanym z wypalania specjalnego rodzaju gliny pęczniejącej. Rzadziej spotykanym, ale wciąż obecnym rozwiązaniem jest również produkcja domów w oparciu o ramę stalową, wypełnioną np. pianą poliuretanową. Jest to rozwiązanie częściej wykorzystywane przy budynkach modułowych, gdyż załadunek i rozładunek pełnych modułów wymaga zwartej, sztywnej konstrukcji.

Niezależnie na jaką technologię się zdecydujemy, budynek musi najpierw być zaprojektowany do ostatniego szczegółu. Prefabrykacja nie wybacza błędów i wymusza planowania również niektórych elementów wykończeniowych przed przystąpieniem do inwestycji. Zanim rozpoczniemy proces budowy musimy dokładnie wiedzieć gdzie zamontujemy urządzenia sanitarne, czy też gdzie chcemy mieć gniazdka i włączniki światła. Jeśli instalacja elektryczna ma być zainstalowana na etapie prefabrykacji, to dokładne rozplanowanie jej zawczasu pomoże nam uniknąć komplikacji na etapie wykańczania domu. Wszystkie składowe domu muszą też idealnie pokrywać się z wcześniej wykonaną płytą fundamentową, jak i instalacją sanitarną.

Dom prefabrykowany 5 1024x769 1
Maty grzewcze pod panele
10 listopada 2023

Maty grzewcze pod panele – cena montażu i koszt miesięczny

Marzysz o komforcie cieplnym i ekologicznym ogrzewaniu domu? Maty grzewcze pod panele to rozwiązanie, które może spełnić Twoje oczekiwania. Jednak...
Folie grzewcze opinie
10 listopada 2023

Folie grzewcze na podczerwień – opinie użytkowników

Folie grzewcze na podczerwień to innowacyjne rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność wśród użytkowników. Dzięki swojej wydajności, stają się atrakcyjną...
Cena ogrzewania i koszt instalacji folii grzewczych
10 listopada 2023

Koszty – folia grzewcza – cena ogrzewania i koszt instalacji

Koszty ogrzewania domu mogą znacząco wpływać na budżet rodziny. Dlatego coraz więcej osób zastanawia się nad alternatywnymi źródłami ciepła, takimi...
24 maja 2023

Program dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych

Informujemy, że kolejny piąty nabór wniosków o dofinansowanie w programie priorytetowym „Mój Prąd” (MP5) został uruchomiony w dniu 22.04.2023 r....